Antrenman Bilgisi

Maç ve Antrenmanlardan Sonra Soğuma

Soğuma, bir aktif çalışmadan sonra kan dolaşımının ve farklı vücut fonksiyonlarının, egzersizden önceki durumuna gelmesi için, yoğunluğu kademeli olarak azalan hareketleri kapsamaktadır. Fizyolojik olarak soğumanın bir sebebi de kan ve kas laktik asit seviyesi aktif tekrar da pasif tekrardan daha hızlı düşer. Böylece kanın ekstremitelerde birikmesi önlenmektedir.

Soğuma başka bir deyişle aktif dinlenme; hafif bir jog ve germe cimnastiğinden ibarettir. Aktif dinlenmede kas spazmları ve ağrıları azaltılır, toparlamanın daha kısa sürede olması sağlanır. Şiddetli egzersizler yapılınca vücudun fonksiyonları yükselir ve bunun düşürülmesi için 30-60 saniyelik jogging sonra 3-5 dakikalık yürüyüşler, daha sonra da germe cimnastiği yapılmalıdır. Isı kaybı, vücudun deriden daha soğuk bir ortamla direkt olarak temas etmesi durumunda meydana gelir.

İyi yapılacak olan bir aktif dinlenme alıştırmaları, yalnızca ağrı ve krampları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda organizmayı daha sonraki müsabakalara da hazırlamaktadır.

Soğuma için;
– 1-2 dakikalık aktif bir solunum,
– 50-60 metrelik jogging,
– 3-5 dakikalık yumuşak yürüyüş,
– 3-5 dakikalık germe cimnastiği,
– Ilık duş ve dinlenme yapılabilir.