Takım Yönetimi

ANTRENMAN VE TAKIM YÖNETİMİ

Bir antrenörün görev yapabilmesi için takımdaki oyuncuları en ufak yönlerine kadar tanımaları gereklidir. Takımın yönetiminde antrenörün çok yönlü psikolojik, pedagojik bilgilere sahip olması zorunluluğu vardır. Antrenman ve maç oyuncuların katılımı ile gerçekleşmektedir. Antrenman ve yönetimin asıl hedefi fiziksel, psikolojik, sosyal ve sportif etkenliklere bağlıdır. Antrenör sporcularını ana hedefler etrafında toplayabilmelidir. Antrenör takımını iyi yönetmeli, antrenmanları oluşturma ve yönetiminde sinirliliğe yer yoktur. Demokratik ve akılcı olmak fayda getirmektedir.

Futbolcunun Yaşamdaki Yönetimi: Futbolcular günlük yaşamda da meslek gereği dikkatli olmak zorundadırlar. Biyolojik, sosyal ve psikolojik gereksinimlerini karşılarken bazı kurallara uymak zorundadırlar. Sağlık ve sportif yaşam için dikkat edilecek hususlar şunlardır;

–  Boş zamanların akılcı değerlendirilmesi,

–  Gündüz ve gece hayatının kontrolü,

–  Uyku problemlerinin çözümü,

–  Programlı beslenmenin sağlanması,

–  Sigara, alkol ve dopingin önlenmesi,

–  Sağlıklı yaşam için alınacak tedbirler vb.dir.

“18 yaşında yıldız olan milyarlık bir futbolcunun geleceği, yöneticilerin inisiyatifi ve denetimindedir. Futbolcunun yaşantısına ilgi, başarısına en büyük destektir”