Bayan ve Futbol

BAYANLARDA FUTBOL

Özelliklerinden dolayı futbol uzun yıllar boyu bir erkek sporu olarak düşünülmüştür. Futbol oyununun sadece erkeklere ait olduğunu düşünenler, bayanların sos­yal-psikolojik ve fizyolojik yapılarının futbola uygun olmadığını savunmaktadırlar. Aslında bu düşünce kadın ve erkeğin sosyal rolleri ve gelenekler konusunda muhafa­zakar tutumlardan kaynaklanmaktadır. Fakat bayanlar futbolu ile ilgili çalışmalarda fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan, bayanların futbol oynaması için bir sorun ol­madığı görülmüştür.

Fizyolojik açıdan özellikle erkek ve bayanların futbol oynayabilmeleri için bir farklılık söz konusu değildir. Ancak her iki cinste de uygulamalar cinsiyet özellikleri ne uygun olmalıdır.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde sayıları az olmayan genç kız ve bayanların anlamlı bir şekilde futbol aktivitelerine katılımı, liglerin düzenlenmesi; Balkan, Avrupa ve Dünya şampiyonlarının yapılması bayanlar arasında futbola olan ilgiyi artırmaktadır. Ülkemizde de 1993 yılından itibaren bayanlar ligi oluşturulmuş, 1995 yılında da bayan milli futbol takımımız ilk resmi uluslararası müsabakalarına katılmıştır.

Junior (Yıldız) Bayanlarda Futbol

Bu yaşlarda kızların teknik-taktik anlayışları ve performansları erkeklerden farklıdır. Bu dönemde bazı futbol teknikleri ve oyunları uygulanmalıdır.

–       Top kontrolü,

–       10 m’den gol çalışmaları,

–       Değişik pas çalışmaları,

–       Küçük (minyatür) oyunlar,

–       Kafa vuruşu çalışmaları,

–       Temel teknik çalışmalar yapılmalıdır.

Genç Bayanlar Futbolu (15-19 yaş)

Performans çalışmaları 14-15 yaşlarda başlamalıdır. Kondisyonel çalışmalar yapılabilir. Teknik ve taktik anlayış geliştirilmelidir. Bir bayan takımının yaş dağı­lımı ideal 18-22 arasındadır.

Bayan futbolcuların sahip olması gereken şartlar;

–       Sürat,

–       Çabuk kuvvet,

–       Dayanıklılık,

–       Kuvvet,

–       Esnekliktir.

Bayanların antrenmanına ait özellikler;

–       Sürat geliştirilmeli,

–       Dayanıklılık geliştirilmeli,

–       Kuvvet çalışmaları ile kaslar kuvvetlendirilmelidir,

–       Egzersizlerde erkeğe nazaran uzun molalar kullanılmalıdır,

–       Motorik yeteneklerinin erkeklerden % 20-30 daha az olduğu göz önünde tutulma­lıdır.

–       Aerobik güçleri %60-80 max VO2 şiddetindeki egzersizler ile geliştirmeli.

–       Adet (Menstrüasyon) döneminde yoğun yüklenme yapılmamalıdır.

Genç kız ve bayanlar futbolcunun gelişmesi, bayan yönetici, antrenör, idareci, ha­kem ve masör yetiştirilmesine bağlıdır. Ülkemizde de bu uygulamalar gerçek­leştirilerek, bayanlar futbolunun ülkemizde de yeterince tanınmasına ve ilgi odağı olmasına imkan verilmelidir.