Kuvvet

Taç atış gücünün geliştirilmesi için alıştırmalar

Bir futbolcu alt ekstremlerde gelişmiş bir hız gücüne ve kondisyonlu bir beden gücüyle birlikte, yeterli şekilde gelişmiş atış gücüne de (kol ve omuz bölgesindeki güç) sahip olmalıdır. Hızlı atılan bir taç çoğu zaman gole kadar gider. İyi taç atan birinin beklenmesi zaman alır ve süprizleri yok eder.

1990’da İtalya’da yapılan Dünya kupasının analizi, taç atışının serbest atıştan sonra en sık yaşanan standard durum olduğunu ve rakip ceza sahası yakınında serbest atış kadar taç atışının da etkili olduğunu gösterir. Yine de taç atışı imkanları hücum aracı olarak yeterli şekilde kullanılmamıştır.

İtalya’daki Dünya kupasında 131 taç atışından bir gol olmuştur.

Taç atışının gerçekleştirilmesinde atış tekniğinin mükemmelleştirilmesi yanında iyi bir atış gücünün de geliştirilmesi gerekir. Bu, müsabaka formlarıyla futbola özgü teknik-taktik asksiyonlar içine problemsiz şekilde dahil edilebilir. Paralel olarak, özellikle atış gücünü çalıştıran alıştırmalar antremana katılmalıdır.

Yani önemli olan, takımların serbest atış, köşe atışı ve ceza atışı ustaları dışında, mümkün olduğu kadar çok uzun taç atışı yapan oyunculara da sahip olması gerekir.

Araştırmaların gösterdiği gibi, gerilme sonucu atışlar ile durarak atışlara göre daha uzun mesafelere atılabildiği görülmüştür. Buna antrenmanda önem verilmelidir. Atış tekniğinin yanı sıra, atış anında yüksek bir hızın olması önemlidir, bu, gövde, kol ve bacak kaslarının güçlendirilmesini gerektirir. Taç atışı, yardımcı araçlar ile veya onlar olmadan, genel güçlendirici alıştırmalar veya toplarla ve grup taktiğindeki oyun formları ile, teknik-taktik ve kondisyon açısından mükemmelleştirilebilir.

Taç atışında, atış gücünün geliştirilmesi için uygun bir alıştırma “Pull-over”dır. Şekil 63 burada çalışan kasları göstermektedir, ayrıca sportif bir beceri için musküler ortak oyunun, hareket sırasında çalışan kasların ve böylece intermüsküler koordinasyonun ne kadar önemli olduğnu gösterir.

Şekil 63. Büyük göğüs kası                 Düz karın kası

Üç başı üst kol kası            Geniş sırt kası

Trapez kası                        Sırt uzatıcı

Deltoid kası                       Büyük yuvarlak kas

Pull-over’larda musküler aktivite (EMG verilerine göre) (Kunz et al.’e göre 1988)

Hızlı uygulama için, sağlık topunun ileriye doğru atılması çok uygundur,
taç atışının talep profiline benzer ve çeşitli kas gruplarım güçlendirir. Şekil 64 ve 65 ‘in gösterdiği gibi, sağlık topunun atılması değişik şekillerde gerçekleştirilebilir.

Şekil 64’deki alıştırmada gövde, omuz ve kol kasları bacak kaslarına göre daha çok çalıştırılır.

Dikkat: Uzun atış mesafesi için gövde, kol ve omuz kaslarının, asıl taç atışı
alıştırmalarında mümkün olduğu kadar yay şeklinde gerilmesi gerekir.

Şekil 64. Sut üstü yatar durumda sağlık topunun atılması

Şekil 69. Koşu sonrası ve durduk yerden atış gücünün geliştirilmesi için sağlık    topunun atılması

Oyun formunda ve topun kullanılmasıyla taç atışı spor türüne uygun olarak geliştirilebilir (Kollath/Schwirtz 1988):