Takım Yönetimi

ANTRENÖRÜN MÜSABAKA HAZIRLIĞI GÖREVİ

Müsabaka hazırlığı çeşitli safhaları içine almaktadır. Sırasıyla bunlar bu bölümde verilmektedir.

a. Antrenörün müsabaka Öncesi Görevi: Antrenör takımı maç o ayacak sahaya zamanında getirmelidir. Bu süre en az 1 saat öncesidir. Daha sonra futbolcular oyun ala­nını (sahayı) gezip, incelemelidirler. Maç başlamadan 45 dakika önce oyuncuların soyunma odasında olmaları sağlanmalıdır. İhtiyacı olan futbolculara masaj yaptırılmalıdır. Soyunma odasında rahat bir ortamın oluşturulmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra oyunculara maçtaki görevleri ile ilgili açıklamalar yapılmalıdır. Özellikle maçın önemi ve anlamı iyi izah edilmelidir. Maçın başlamasına 30 dakika kalınca sporcuların ısınma işlemi başlatılmalı ve antrenör kontrolünde yapılmalıdır. Maça 5 dakika kala sporcular tekrar soyunma odasına gönderilmeli ve gerekli motivasyon yapılmalıdır.

b. Antrenörün maç esnasında görevi: Antrenör hakemin düdüğü ile birlikte saatini ayarlar. Rakibin taktiğini çözmeye çalışır. Oyuncularını izler ve ayrıca;

–      Taktik değişimi,

–      Yedekler kanepesinin kontrolü,

–      Oyun analizi (not alma veya teyp ile),

–      Gerektiğinde sahaya bilgi verme,

–      Oyuncu değiştirme görevini yerine getirme, görevlerini üstlenir.

Oyuncu değişiminin gerektiren durumlar ise;

–      Sarı ve kırmızı kartlar,

–      Sakatlama,

–      Yorulma,

–      Taktik değiştirme,

–      Gol atamama,

–      Oyundan düşme vb.dir,

c. Oyundaki Duraklamalar Esnasında Antrenörün Görevleri:

Hücum ve savunmada taktik değiştirme, kısa fakat önemli açıklamalarda bulunma hatalı oynayan futbolcuyu ikaz etme, yer ve pozisyon değiştirme ile ilgili görev ve yetkileri var­dır.

d. Devre Arasında Antrenörün Görevleri:

Kısa bir dinlenme ve rahatlama sağla­nır. Sporculara sıvı (su) içilir. Sakatlıklarla ilgilenir. Sporcular sakinleştirilir. Tartışma ortamı engellenir.

Müsabakanın stresi, oyuncu ve antrenörü devre arasında soyunma odasında bir araya getirir. Soyunma odasında oyuncular banklara oturarak, antrenörün ilk yan hakkında gö­rüş ve açıklamalarını dikkatle dinlemeleri gerekir. Çoğu kez bacaklar uzatılır, gözler ka­patılıp, içeri derin nefes çekilmesi ve belli bir süre böyle kendi hallerinde kalmalıdırlar ve şayet antrenör kendilerine bir şey sormamışsa konuşmamaya özen göstermelidirler, oyun içerisindeki hatalardan dolayı kişisel suçlamalardan kaçınılmalıdır. Sadece antrenör gerekli hataları anlaşılır ifadelerle belirtip karşı düşüncelerini 2. yarı olmaması için yapabilir. Müsabakanın ilk bölümünde yüklenme ne kadar sert ise bu yanda da o kadar fazla olacaktır. Psikolojik olarak belli bir süre dinlemek onları ikinci yarı için rahatla­tacaktır.

Oyuncuları müsabakada 2. yarıya hazırlama olayı antrenörün ana görevi olarak devre arasında gerçekleşir. İkinci devre başlamadan önce her iki takım oyuncuları sahaya cen­tilmence çıkmalıdırlar. Oyuncuların oyunun 2. yarısına başlama hazırlıklarında iki ana unsur vardır. Bunlar;

  1. Yeni taktik anlayış içerisinde bulunmaları ve görevlerinin açık bir şekilde tekrarı,
  2. Motivasyonların yenilenmesi ve güçlendirilmesidir.

İlk yarı boyunca oyuncuların antrenör tarafından yapılan gözlemleri sonucunda antre­nör tarafından oyuncuların eksik yönlerinin ve kendilerine ne yapmaları gerektiğinin hatırlatılması.

İlk yarı sonucu takımın 2. yarıya hazırlayan antrenörün vermiş olduğu açıklayıcı bil­giler oyuncular tarafından benimsenmiş olarak aynen uygulanmalıdır. En azından 2. ya­rıda oyun şekilleri değişmiştir. Zira oyuncular 2. yarı için ilk yarıdaki takım içerisinde uyguladıkları futbolun eksik yönlerini öğrenerek 2. yanda bu eksik yönlerini yapmaya­cak, sonuçta başarı için elbirliği durumunda olacaklardır.

e. Müsabakalardan Sonra Antrenörün Görevleri:

Antrenör alınacak neticeden sonra takımı kutlamalıdır. Takım mağlup olsa bile. Oyuncu sakinleştirilmeli, maçla ilgili değerlendirmeler sonraya bırakılmalıdır.

f. Antrenörün Müsabakadan Sonraki Hafta için Görevleri:

–       Maçta yapılan analizin değerlendirilmesi,

–       Rakip takımın oyuncularını tanıma,

–       Antrenmanın planlanması,

–       Haftaların ilk günü geçen maçın değerlendirilmesi,

–       Oyuncuların gözlenmesi,

–       Takımın durumunun incelenmesi,

–       Yapılacak maçla ilgili taktiğin hazırlanması görevleri vardır.