Antrenman Bilgisi

TOPARLANMA İÇİN FİZYOTERAPİK YÖNTEMLER

Sporcular, gelecek dönemde daha enerjik olabilmek , müsabaka veya antrenman döneminden sonra daha hızlı bir şekilde toparlanabilmek için aşağıdaki metotları kullanabilirler. 

Masaj

Masaj vücudun dinlenmesi için kasların sistematik el hareketleriyle çalışmasını gerektirir ve antrenman süresince oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Masaj  antrenmandan önce  15-20 dk. antrenman sonrası duştan sonra 10 dk. ve sauna veya sıcak banyodan sonra en az 15 dk. uygulanmalıdır. İster uzman bir terapist tarafından uygulansın, isterse oyuncu kendi kendine yapsın masaj pozitif bir şekilde kaygı, depresyon,yorgunluk,sinirlilik gibi gerginliği azaltarak ruhsal durumu etkiler.Masaj aynı zamanda kan dolaşımı ve kan akımını artırır ,böylece kasta  daha fazla oksijen ve besin kullanımını sağlayarak kas yorgunluğunu önler.

Sıcak Terapi

Sıcak terapi; sauna, buhar ve sıcak banyo ve nemli sıcak tamponu içeren çok sayıda formlarda uygulanabilir. Buhar banyosu ve saunalar hem zihinsel hem de vücut için etkilidir.8 ile 10 dk. Uygulanan sıcak duşlar (36-420 arası 97-108F0 ) kasları dinlendirir ve kan dolaşımını geliştirir. Isının vücudun derinliklerine nüfus etmesi (4cm. – 1.5inch) terlemeyi uyaran ve vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını kolaylaştıran ve uyumayı sağlayan metotlardır. Eğer toksinler tam olarak vücuttan atılamazsa yorgunluk uzun süre devam eder. Ancak sıcak terapi, akut travma meydana gelebileceğinden  oyunculara ateşli veya ateş şüphesi olduğu durumlarda antrenmanlardan hemen sonra uygulanmamalıdır.

Soğuk Terapi

Soğuk uygulamalar ( kupa kullanarak buz masajı,soğuk tampon,ezilmiş buzla dolu torbalar,soğuk jakuzi gibi) analjezik (ağrı kesici) etkiye sahiptir.Soğuk terapide en iyi sonuçlar antrenman döneminden hemen sonra, genellikle 15-20dk.’lık uygulamalarla elde edilir.Soğuk terapi ,sporcu  soğuk alerjisine , eklem ağrısına,mide bulantısına ve romatizmal hastalıklara sahip ise genellikle önerilmez.

Sıcak –Soğuk Uygulama

Sıcak ve soğuk terapileri değiştirerek sporcular, kas hücresinde oksijen ve besin ihtiyacını karşılamak için, vücut boyunca kas içerisindeki kan akışını artırıp azaltarak pompalama hareketinden yararlanılabilirler. Soğuk ve sıcak uygulamalar, 5 dk. sıcak uygulama ve 1dk. soğuk uygulamayı içerir. Başlangıcında ve sonunda soğuk uygulama yapılır. Böyle terapiler daima ekstremitelerden başlar ve kademeli olarak gövdeye uygulanır. Bu uygulamalar yüzey el yaralanmaları için en uygunudur.Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması ve kasların dinlendirilmesinde etkilidir.

“TOPARLANMA İÇİN FİZYOTERAPİK YÖNTEMLER” için bir yorum

  1. Genellikle sporcuların önemsemediği ve angarya olarak gördüğü bu safhanın önemini tekrar belirttiğiniz için tşkler değerli hocam.Sizi takip etmeye devam ediyoruz….saygılarımla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s