Antrenman Bilgisi

YORGUNLUK VE SÜRANTRENMAN

Oyuncular ağır antrenmanlara maruz kaldıklarında vücutları uyum sağlar ve nihayetinde denge yenilenir.Normal şartlar altında 24 saat, genellikle enerjinin yeniden dolması ve yenilenmesini tamamlamak için yeterlidir.Ancak oyuncular ağır bir maç programı veya sürekli yüksek yoğunlukta ki bir antrenman gibi aşırı fiziksel stresle çalıştıklarında sıklıkla, uyum ve dengede problem yaşarlar.Eksik toparlanmada ve geniş bir zaman periyodunu kapsayan zorlu bir antrenman programında sürantrenman gerçekleşebilir.

Bundan kaçınmak için, oyuncu ve antrenörlerin farklı türlerdeki egzersiz yoğunluğunun tipine göre olan belirtilerini tanımlayabilmeleri gerekir. Yorgunluk Tipleri Sürantrenmanın ne anlama geldiğini sporcu ve antrenörlere anlatmak için birkaç terimin tanımlanması gerekir. Akut Yorgunluk Akut yorgunluk basit bir antrenman sezonunun sonucudur. Bu yorgunluk şekli genellikle 1-2 gün veya daha az bir süre devam eder. Bu duruma genellikle kas hasarı, ara sıra uyku bozuklukları ve artan alerjik belirtiler eşlik eder. Aşırı Yorgunluk Aşırı yorgunluk özellikle bir veya daha fazla yoğun mikro döneme bağlıdır veya çok fazla yenileme periyodunun sonucudur. Bu yorgunluk şekli genellikle birkaç gün veya 2 hafta kadar süren kısa dönemlidir. Dinlenmedeki kalp atım hızında artış, sonraki aktivitelerde erken yorgunluk ve ısrarlı performans düşüklüğüne (özellikle gece saatlerinde susama ) ilaveten bu yorgunluk durumuyla ilişkili bazı aşırı kas yaralanmaları da olabilir. Antrenman Yoğunluğuna Bağlı Yorgunluk Bu yorgunluk , bir çok yüksek yoğunluktaki antrenmanın mikro dönemine bağlıdır.Bu yorgunluk türü 2 günden daha uzun sürebilir.İsteksiz çalışma,uyku bozukluğu,iştah kaybı ve duygusal bozukluktan dolayı etkisiz enerji kullanımı gibi belirtileri vardır. Sürantrenman Sürantrenman yetersiz yenilenmeyle ardı ardına aşırı çift mikro dönemin(yüklenmenin) sonucudur. Bu yorgunluk şekli birkaç haftadan birkaç aya kadar süren çok uzun bir dönemi kapsamaktadır. Sürantrenman döneminde önemli değişimler oluşur ve çoğunlukla en belirgin özelliği kas zayıflığıdır.

SÜRANTRENMANIN TEDAVİSİ ,ÖNLENMESİ VE GÖZLEMLENMESİ

 Yorgunluk ve sür antrenman konusunda çok sayıda bilgi, sporcularda olumsuz etkileri ortaya çıktıktan sonra elde edilmektedir. Sürantrenmanı önlemek için daha fazla şey yapılmalı ve takım performansına zarar veren olası etkilerinden kaçınmak gerekir. Antrenörler bunu yenileme (toparlanma) periyodu ile çalışma periyodunu değiştirerek kolaylaştırabilirler. Hafif aerobik aktiviteler, sporcuların yorgunluktan daha çabuk kurtulmasına, enerji depolarının yenilenmesine,zihinsel ve bedensel açıdan dinlenmesine yardım edebilir.Oyuncuların antrenman dönemi ve maç aralarında tam olarak toparlanmalarına olanak tanınması gerekmektedir.

Bireyler aynı antrenman yoğunluğuna farklı bir şekilde cevap verdikleri ve toparlandıkları için sporcu ve antrenörler kişisel günlük antrenman verilerini kaydetmeli ve sporcuların antrenmana verdikleri cevap ile aşina olmalıdırlar. Bu uygulamanın yıllık plan hazırlanırken yoğunluk ve şiddet bakımından feed-back (geri bildirim) sağlayan bir mekanizma olarak , antrenman yılı içerisinde  planda yer alması gerekmektedir.

Sürantrenmanın Tedavisi

Bir sporcu sürantrenmana girdiğinde, antrenman hemen bitirilmeli veya formu değiştirilmelidir. Böyle hallerde doktor veya antrenman uzmanı, bu durumu hemen belirlemelidir ve oyuncu mümkün olduğu kadar diğer stres kaynaklarından korunmalıdır. Antrenman yoğunluğunun değiştirilmesi, problemi düzeltmede yeterli olduğundan sporcular müsabaka veya teste tabi tutulmalıdırlar.

Ancak birçok sürantrenman durumunda ani antrenman kesilmesi aşırı yüklenmelere alışmış sporcuya zararlı olabileceğinden, düşük yüklenmeli aerobik egzersizlerle aktif dinlenme yapılır. 

“YORGUNLUK VE SÜRANTRENMAN” için 5 yorum

 1. sayin hocam elinize emeginize saglik mukemmel bir calisma.“sezon başı antrenman programıni indirmek icin ne yapmam gerekiyor acaba?

 2. Sayın hocam,

  Kızım bireysel bir spor yapıyor. 12 yaşında ve Türkiye Şampiyonu. Haftalık 14-18 saat antrenmanı var. Son katıldığı turnuvada çok başarısız oynadı. Kendi tanımıyla, bacaklarım kalkmıyor, kolumkıpırdamıyor, düşündüğüm şeyi vücudum gerçekleştiremiyor, istediğim hızda davranamıyorum, patlayıcı olamıyorum gibi anlattı. Antrenörü sürantrenmana girdiğini belirtiyor ve antrenmanı 1 hafta için kesti. Sadece dinlenmek yeterli midir? çocuk yaşadığı hezimetin üzüntüsü ve şaşkınlığını atamıyor, kendine güveni çok sarsıldı. Nasıl destek olmak gerekir?

 3. Merhabalar hocam. Onca makale okudum ve anlaşılırlık olsun, sürantrenmanın önlenmesi adına antrenman yapılması olsun, sürantrenmanın neden oluştuğuna , sebebine dair önem arz eden yerleri olsun, daha bir detaylı değinmişsiniz. yazınızdan bilgilenmek adına çok faydalandım. Sizi tebrik etmek istiyorum.

  Ayrıca size bir sorum olacak. Eğer uygun görüp cevap verirseniz, memnun kalırım :
  Ben yağ yakmak istiyorum ve 2 3 aydır çalışıyorum. yol katettiğim söylenebilir.Programımı değiştirdim ve bir hatam oldu: başta şınav mekik gibi temel hareketleri yaparak ağırlık çalışıyorum, sonrasında ise 45 dakika hafif tempo 130 nabız ile kardiyo. Antrenmanım toplamda 1 saati geçiyordu ve 2 3 günden sonra vücudum kaldıramadı yükü ve sürantrenman oldum

  Sürantrenman durumundan sonra ertesi gün, 130 nabız ile hafif antrenman yaptım ve malesef çıkamadım. Hala o yorgunluk ve depresyon hakim. Sonrasında ertesi gün 140 nabızla, daha aerobik çalıştım. Sonuç olarak daha iyi hissediyorum kendimi. Dediğiniz gibi aerobik antrenmanlar şart..

  Peki hocam, haftada 3 gün şınav gibi basit temel hareketler olmak üzere ağırlık antrenmanı yaparken kardiyoyu(Aerobik) 140 nabız ile 30 dk yapıp antrenmanı toplamda 45 dk tutup “her gün” kesintisiz aerobik antrenman yapsam doğru olur mu? Doğru yolda olur muyum sizce?

  Bazı profesyonel hocalar, aerobik antrenmanların, kan dolaşımını kaslara besin taşınmasını hızlandırması, metabolizmayı ateşlemesi açısından aşırı önem arz ettiğini söylüyor. Bu konuda görüşleriniz nelerdir? Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s