Kuvvet

Pliyometrik Kuvvet Antrenmanı:

Güç geliştirmek için en popüler aktivitelerden birisi de pliyometrik çalışmalardır. Bu metot antrenmandaki etkiyi artırmak için vücut ağırlığını veya araçlarını kullanır.

Temel prensip olarak negatif ve pozitif dinamik çalışmanın bütünüdür.  Bu metot yer çekimine karşı mücadele edilen sporlarda (Yüksek, uzun atlama, basketbol, voleybol, jimnastik vb.) kullanılmaktadır.

Sporcuya takılan ağırlıklarla platformlara sıçraması istenir.  Bu yüzden bu çalışmaya şok metodu ve derinlik sıçraması adı verilir.  Çalışmanın şiddeti ve süresi sporcuya göre belirlenmelidir. Bu egzersizlerin temel parçaları şunlardır;

  1. Vücudun ağırlık merkezinin yükseltilmesi, bu suretle , vücut aşağıya doğru yere düştüğünde yer çekiminin oluşturduğu ilave kuvvet kaslarda depolanan normal enerjiden daha fazla kuvvet oluşturur..
  2. Yerle temas ve hareket yönünün değiştirilmesi.
  3. Dikey ya da yatay  veya ikisinin bileşimi, vücudun savrulması veya hareket etmesi.
  4. Yavaşlama veya herhangi bir ara vermenin olmadığı düzgün şekilde yapılması.

Genel kural olarak , derinlik sıçrayışları yapıldıktan sonra başlanmalıdır.  Topuklar yumuşak malzemeyle korunmalı ve uygulamalar yumuşak zemin ve minderler üzerinde yapılmalıdır. Hareketin hazırlık fazı esnasında diz 90° den aşağıya bükülmelidir.

“Pliyometrik Kuvvet Antrenmanı:” için bir yorum

  1. hocam çok teşekürler bilgiler çok faydalı sizin gibi antrenörler olduğu sürece gelecek nesiller çok şeyler öğrenicek inşallah sizi her zaman takip ediyorum yeni bulgularınızı bana e-mail olarak atarsanız çok sevinirim saygılar iiiii çalişmaşar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s